Putin’den Ukrayna’ya barış teklifi! Şartlarını açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın askeri birliklerini Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya’dan çekmesi ve NATO’ya katılma isteğinden vazgeçmesi halinde müzakerelere başlayabileceklerini söyledi. Putin, “Ukrayna’ya bugün tekrar gerçek bir barış teklifi yapıyoruz. Geçici ateşkesi sağlamayı ve meseleyi dondurmayı değil çatışmaları sonlandırmayı teklif ediyoruz.” ifadesini kullandı

İsviçre’de 15-16 Haziran tarihlerinde düzenlenecek Ukrayna Barış Zirvesi’ne de değinen Putin, “İsviçre’deki konferansa davet edilmedik. Rusya olmadan, bizimle açık ve sorumlu bir diyalog kurmadan, Ukrayna ve Avrupa güvenliği konusunda çözüm bulunması imkansız.” dedi.

Ukrayna Barış Zirvesi, gelecekteki bir barış sürecine her iki tarafın nasıl dahil edileceğine dair bir yol haritasını ortaklaşa belirlemeyi amaçlıyor.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da söz konusu barış konferansının geleceğinin olmadığını belirterek, “Bu zirvede Rusya’sız Ukrayna ile ilgili konuları tartışma fikri saçma.” demişti.

BATI’YA TEPKİ

Putin, G7 Liderler Zirvesi’nde alınan “Dondurulan Rus varlıklarını Ukrayna için kullanma” kararına da tepki göstererek, bunu cezasız bırakmayacaklarını kaydetti.

Misilleme sinyali veren Putin, Moskova ile Batı arasındaki çekişmenin “geri dönüşü olmayan noktaya yaklaştığı” konusunda uyarıda bulundu.

KAYNAK: HABER7, AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x